"Kimliğimiz Türkçemiz Kısa Film ve Kamu Spotu Yarışması” sonuçlandı.

29.12.2017

 

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile Türk Dil Kurumu öncülüğünde ilan edilen 2017 Türk Dili Yılı kapsamında, Türk Dil Kurumu ve Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi iş birliğiyle düzenlenen “Kimliğimiz Türkçemiz Kısa Film ve Kamu Spotu Yarışması” sonuçlandı.

“Kimliğimiz Türkçemiz” özdeyişiyle yola çıkılan yarışmada, millî birlik ve beraberliğimizin vazgeçilmez teminatı olan Türkçemizin doğru ve güzel bir şekilde kullanılabilmesi, dilimizin sonraki kuşaklara sağlıklı bir şekilde aktarılması ve genç yönetmenlerin yarattıkları dil farkındalığının sinemaseverlerle buluşturulması hedeflendi.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin katılabildiği yarışmada 100 eser yarıştı ve her iki dalda kazanılan toplam ödül 125 bin TL oldu.

Yarışmanın kısa film dalında jüri üyeliğini; Türk Dil Kurumu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Bilal ÇAKICI, Yapımcı/Yönetmen Derviş ZAİM, Yazar/Senarist Tarık TUFAN, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hicabi KIRLANGIÇ ve Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Kurtuluş ÖZGEN yaparken kamu spotu dalında ise, Deniz TV Grup Direktörü/Reklam Yapımcısı Özgür KAMBUROĞLU, TRT Haber Dairesi Başkanı Yaşar Taşkın KOÇ, Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Sadullah ÇEBİ, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ebubekir Sıddık ŞAHİN ve Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden Doç. Dr. Kağan OLGUNTÜRK yaptı.

 

Kısa Film Dalında Ödül Kazananlar

 

Birincilik Ödülü                     : Gece Yürüyüşü / Yönetmen: Ömer DİŞBUDAK

İkincilik Ödülü                       : Seni Seviyorum De / Yönetmen: Alican ÇİZMECİ

Üçüncülük Ödülü                  : Kamus Namustur / Yönetmen: Fatih Alibaz DURSUN

Seçici Kurul Özel Ödülü        : Kayboluş / Yönetmen: İlhan KAYA

Teşvik Ödülü                         : Benim / Yönetmen: Cihan DENİZ

Teşvik Ödülü                         : Dil Sancısı / Yönetmen: Erdem UZUNAY

 

Kamu Spotu Dalında Ödül Kazananlar

 

Birincilik Ödülü                     : Dil Bayrağımız Türkçe / Yönetmen: Alper BOZKURT

İkincilik Ödülü                       : Türkçe Alt Yazılı / Yönetmen: Mehmet Özgür KIZILKAYA

Üçüncülük Ödülü                   : Plaza Dili ve Edebiyatı / Yönetmen: Ferhan Gökçek KUTLUER

Seçici Kurul Özel Ödülü        : Türkçemiz / Yönetmen: Miratcan GENCE

Teşvik Ödülü                          : Doğrusu Varken / Yönetmen: Mahbube Ülkü AKKOYUNLU

Teşvik Ödülü                         : Kamu Spotu 2 / Yönetmen: Ayça SEYMENOĞLU

 

Ödül töreni ile seçilen eserlerin gösterim tarih ve yeri düzenleme kurulu tarafından katılımcılar ve kamuoyuna daha sonra duyurulacaktır.

 

Kısa Film Dalında Son Değerlendirmeye Kalanlar (Finale Kalanlar)

 

Alt Yazı / Berk AYGÜL

Benim / Cihan DENİZ

Çıkar Dilinin Altındaki Türkçeyi / Mustafa BAYATLI

Dil Sancısı / Erdem UZUNAY

Emanet / Göksu İRİŞ

Gece Yürüyüşü / Ömer DİŞBUDAK

Kamus Namustur / Fatih Alibaz DURSUN

Katil Kim / Tunahan KESKİN

Kayboluş / İlhan KAYA

Seni Seviyorum De / Alican ÇİZMECİ

Suikast / Mehmet BÜTÜNER

Türkçe / Bengisu AKTULGA

Türkçe Alt Yazı / Anıl Can UĞUZ

Türkçeviri / Ayça SEYMENOĞLU

 

Kamu Spotu Dalında Son Değerlendirmeye Kalanlar (Finale Kalanlar)

 

Bellek / Mustafa YILMAZ

Dil Bayrağımız Türkçe / Alper BOZKURT

Dilin Yoksa Yoksun /Mehmet ŞAHİNBAY

Dilini Kirletme / Abdulmutalip VURAL

Doğrusu Varken / Mahbube Ülkü AKKOYUNLU

Doğrusunu Yazmayı Unutmayın / Furkan GÖZELCE

Farkına Varın / Muhammed Raşit Yiğit AKALIN

Hepimizin Ortak Doğrusu / Zafer ÇALTEKİN

Kamu Spotu / Ulaş BALTACI

Kamu Spotu 1 /Ayça SEYMENOĞLU

Kamu Spotu 2 /Ayça SEYMENOĞLU

Kelimenin Ölümü / Murat ÖZTURAN

Kimliğimiz / Rıfkı ÖZKAN

Kum Saati / Hüseyin Enes BALCI

Plaza Dili ve Edebiyatı / Ferhan Gökçek KUTLUER

Ses Bayrağım / Rıfkı ÖZKAN

Tamam / Serdal ALTUN

Tanıtımcık / Seda TANUS

Türkçe Alt Yazılı / Mehmet Özgür KIZILKAYA

Türkçe Yoksa Biz Yokuz / Burak DIVARCI

Türkçemiz / Miratcan GENCE

Türkçemiz Kimliğimizdir / Cihan DENİZ

Türkçemiz Ses Bayrağımız / Serkan KAYA

Yabancı Tabelalar / Damla ÖZEN