Çin Pekin Yabancı Diller Üniversitesi Heyeti Kurumumuzu Ziyaret Etti

  Çin Pekin Yabancı Diller Üniversitesi Rektörü, Türkoloji Bölümü Dekanı, Uluslararası İlişkiler Daire Başkanı ve Öğrenci İşleri Daire Başkanı ve bir tercümandan oluşan heyet, 20 Nisan 2017 tarihinde Türk Dil Kurumunu ziyaret etti.

 98B3951s

   Heyetin Türk Dil Kurumunu tanımak; Kurumun yapmış olduğu çalışmaları yerinde öğrenmek ve iş birliği yapılabilecek alanlara ilişkin görüş alışverişinde bulunmak amacıyla yapmış oldukları ziyarette Kurum Başkan Yardımcımız Doç. Dr. Bilal ÇAKICI heyeti bilgilendirdi.

V98B3985s

   ÇAKICI, Türk Dil Kurumunun görevlenlerinden birisinin de Türk dilinin tarih boyunca öbür dillerle ne gibi bir ilişki içinde olduğunu araştırmak ve ortaya koymak olduğunu dile getirdikten sonra heyete ikram ettiği içeceğin adı olan "çay"ın Çince kaynaklı bir kelime olduğunu söyledi. ÇAKICI, Kurumumuzca hâlihazırda Çin'e Komşu Diller Projesi kapsamında Türkiye'de Dilin Durumu adlı bir kitap çalışması yapıldığını hatırlattıktan sonra Çin Pekin Yabancı Diller Üniversitesi  bünyesinde olan Türkoloji bölümüne Kurumumuzca kitap desteğinde bulunulabileceğini, ayrıca Orhun Türkçesi Grameri örneğinde olduğu gibi yayınlarımızdan bazı kitapların Çinceye çevrilmesinin Çin'deki Türkoloji çalışmalarına katkı sağlayacağını dile getirdi.

V98B4032s

   Kurum Başkan Yardımcımız Doç. Dr. Bilal ÇAKICI, Rektör Prof. Dr. Ding Hao'ya Türkçe Sözlük ve öbür yayınlarımızdan armağan verdi.

V98B4044s