Müzik Terimleri Konferansı ve Türk Musikisi Konseri Gerçekleştirildi

      Gazi Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Çalgı Eğitimi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülçin Yahya KAÇAR, 19. 01. 2017 Türkçe Sözlük'te yer alan müzik terimlerini ele alan Müzik Terimleri başlıklı konferans verdi.

V98B8717

 

      Kurumumuzun konferans salonundaki konuşmasında KAÇAR, "müzik, musiki, Türk musikisi, klasik Türk musikisi, halk müziği" gibi kullanılmakta olan terimleri doğru kullanımlarının hangileri olduğunu dile getirerek başladı. Türk musikisine ilişkin terimlerin belli çevrelerce ansiklopedilerde ve öbür kaynaklarda maksatlı olarak yanlış tanımlandığını, söz konusu kaynaklardan yapılan bazı alıntılar yoluyla yanlışların bir kısmının Türkçe Sözlük'te de yer aldığını dile getiren Prof. Dr. Gülçin YAHYA KAÇAR, bu tespitini örneklerle destekledi. KAÇAR, müzik terimleri konusundaki eksiklikler ve tanımlama yanlışlıklarına ilişkin tespitlerini "ideolojik tanımlamalar, uzman olmayan kişiler tarafından yapılan yanlış ve eksik tanımlamalar, olması gerektiği hâlde yer almayan terimler, bir terimin anlaşılmayan başka bir kelime veya terimle tanımlanması, Türkçesi varken yabancı terim kullanılması, Türk halk müziğine ilişkin terimlerin eksik olması, çalgı adlarına ilişkin terimlerin eksik olması, makam adlarına ilişkin terimlerin eksik olması, bazı terimlerin yanlış yazılması, uydurma terimlere yer verilmesi" biçiminde sıraladıktan sonra Türkçe Sözlük'teki "Türk müziği ile ilgili terimlerin yeniden ele alınıp tanımlamalarının yapılması ve eksik olan terimlerin Sözlük'e eklenmesi gerektiğini" teklif etti.

unnamed 2

      Konferanstan sonra çeşitli makamlardan birer örnek icra eden KAÇAR'a Kurum Başkanımız Prof. Dr. Mustafa S. KAÇALİN, teşekkür etti. Program, toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

V98B8735


unnamed 1