II. Uluslararası Türkçe'nin Yabancı Dil Olarak Öğretimi Kongresi Düzenlendi

 

Türk Dil Kurumu ve Yunus Emre Enstitüsünün de destek verdiği, Sakarya Üniversitesi ile İstanbul Medeniyet Üniversitesi tarafından 19-21 Mayıs 2016 tarihlerinde Almanya’nın Münih kentinde “II. Uluslararası Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretimi Kongresi”düzenlendi.


01062016 

Kongre Düzenleme Kurulu adına Sakarya Üniversitesi Türk Dili Öğretimi Araştırma ve Uygulama Merkezi (TÖMER) Müdürü Doç. Dr. Alpaslan OKUR, açış konuşmasında Kongre’ye verdiği destekten dolayı Türk Dil Kurumuna teşekkür ederken Türkçenin gerek ana dili gerekse de yabancı dil olarak öğretilmesi hususundaki Kurumun tüm faaliyetlere desteğinden dolayı memnuniyetini belirtti.

222222

 

Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. KAÇALİN ise “Kurumun görevinin sadece Türkçenin eski kelimelerini gün yüzüne çıkarmak olmadığını, Türkçeyi canlı ve zengin bir şekilde geniş coğrafyalarda yaşatmanın da görevleri arasında olduğunu” belirtti. KAÇALİN, konuşmasında “sokak ve caddelerdeki yabancı kelime kirliliğinin Türkçeyi yok edemeyeceğini, böyle bir durum karşısında endişelenmenin yersiz olduğunu, fakat elbette Türkçeyi yabancı kelime istilasına karşı korumamız gerektiğini” vurguladı. Türkçenin her geçen gün daha da zenginleşerek yayıldığını” söyleyen KAÇALİN, bu sebeple de bu tür faaliyetlere Kurum olarak destek verdiklerini belirtti.

33333

 

Kongre’de 20’ye yakın ülkeden Türk ve yabancı 150 civarında filolog ve eğitimci; 96 tebliğ sunumu, 2 çalışma toplantısı, 2 davetli konuşma gerçekleştirerek Türkçenin yabancılara öğretimini ayrıntılı şekilde değerlendi.