Hemşirelik Terimleri Sözlüğü Kamuoyuna Tanıtıldı
 

Türk Dil Kurumunun terim sözlüğü çalışmalarından olan Hemşirelik Terimleri  Sözlüğü, 06.05.2016 tarihinde bir toplantı ile kamuoyu ve bilim dünyasına tanıtıldı. Tanıtım toplantısına Hemşirelik Sözlüğü Çalışma Grubu üyeleri, Hemşireler Derneği Başkanı, alanın uzmanları ve basın mensupları katıldı.

V98B5063

Atatürk Yüksek Kurumu Yönetim Kurulu kararıyla 2006 yılında kurulan Çalışma Grubu Prof. Dr. Ayla TEMEL-BAYIk ve Prof. Dr. Cengiz YAKINCI editörlüğünde, Prof. Dr. Ayfer KARADAKOVAN, Prof. Dr. Gülsün TAŞDEMİR, Prof. Dr. Zümrüt BAŞBAKKAL, Prof. Dr. Ayten ZAYBAK, Prof. Dr. Gönül ÖZGÜR, Prof. Dr. Oya KAVLAK, Prof. Dr. Şenay KAYMAKÇI ve Prof. Dr. Ülkü BAYKAL’dan oluşturulmuştur. Hazırlanışında çalışma grubunun yanı sıra alanın akademisyenlerinden oluşan 74 bilim insanının görev aldığı Sözlük’e Prof. Dr. Hatice ŞİRİN USER de katkı sağlamıştır. Dokuz yıllık bir çalışma sonunda tamamlanan Hemşirelik Sözlüğü 10343 terim içermektedir. Hemşirelik Terimleri Sözlüğü kapsamında terimlerin yazılışında öncelikle Türkçe terimler tercih edilmiş, yoksa yaygın dilde kullanılan mesleki söyleyişleri kullanılmıştır.

V98B5033

            Toplantı’nın açış konuşmasını Türk Dil Kurumu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Bilal ÇAKICI yaptı. Doç. Dr. ÇAKICI yaptığı konuşmasında “Terimlerin bilginin aktarılmasında çok önemli bir yere sahip olduğunu” söyledi. Diğer meslek gruplarıyla ilgili yaptıkları terim sözlükleri çalışmalarını anlatan ÇAKICI, "Türkçe karşılık esas alınmak üzere sık kullanıma sahip terimlerin benimsenmesi, Kurumumuzca ilke olarak kabul edilmiştir. Her bilim sahasına ilişkin terimlerin mümkün düzeyde Türkçe olarak oluşturulması ve bunların derlenip yayın hâlinde milletimize sunulması işi, bizim en önemli işlerimizden biridir." diye konuştu.

ÇAKICI, Hemşirelik Terimleri Sözlüğü'nü hazırlayan çalışma grubuna teşekkür ederek bilim dünyasına hayırlı olmasını” diledi.

Çalışma Grubu adına Prof. Dr. Ayla TEMEL BAYIK, Hemşirelik Sözlüğü hazırlanışı hakkında tanıtıcı bir konuşma yaptı. Prof. Dr. BAYIK konuşmasında hemşireliğinde artık sağlık eğitimi alanında bir bilim olarak kabul edildiğini belirterek şimdiye kadar bu alanda bir sözlüğün hazırlanmadığını dile getirmiştir. Hemşirelik bilimi, gelişiminde ve dayanağında sağlık bilimleri yanı sıra istatistik, biyoloji, eğitim, yönetim, felsefe, hukuk gibi diğer bilimlerden de yararlanıldığını ifade eden Prof. BAYIK, “hemşirelik mesleğinde terimlerin genellikle Latince, İngilizce ve Fransızca gibi yaygın olarak yabancı dildeki özgün hâlleriyle kullanıldığına dikkat çekti.

V98B5048

Terimler konusunda yaptığı çalışmalarla tanınan Türk Dil Kurumunun Eski Terim Bilim ve Uygulama Kolu Başkanı Prof. Dr. Hamza ZÜLFİKAR da tanıtma toplantısında kısa bir konuşma yaparak katkı sağlamıştır.