Türk Dili dergisine ödül

Çocuk ve İlk Gençlik Edebiyatı Özel Sayısı, Çocuk Edebiyatı dalında ödülün sahibi oldu

Türkiye Yazarlar Birliğinin 35 yıldır verdiği Türkiye’nin kurumsallaşan önemli ödüllerinden biri olan Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödülleri açıklandı ve Türk Dili dergisinin Aralık 2014'te yayımlanan Çocuk ve İlk Gençlik Edebiyatı Özel Sayısı Çocuk Edebiyatı dalında ödüle değer bulundu.

tyb-odul

Genel Başkan Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç birlik merkezinde düzenlediği basın toplantısında "Türkiye Yazarlar Birliği, 37 yıldır, ülkenin imarına çalıştı mütevazıca ve gücü yettiğince. Türkiye Yazarlar Birliğinin imar çalışması iç dünyada, zihinlerde, idrakte, insan seviyesini yükseltmede ve bilgide gerçekleşen imardır. Bu alanın imarcıları, herkesten önce bilim ve fikir adamları, edebiyatçılar, sanatçılar, şairler, yazarlar ve mütercimlerdir. Onların bu çabalarına bir işarettir Türkiye Yazarlar Birliği olarak bizim yaptığımız." dedi. 

Prof. Dr. Kırlangıç konuşmasının devamında şunları söyledi: “Yazarlar, sanatçılar ve düşünce adamları, yüzlerce sahte gündemin içinde gerçek gündemi ortaya koymaya, sahici ufukları arayıp önce kendi çağının insanlarına, sonra da gelecek çağlara göstermeye çabaladıkça büyürler, yücelirler. Türkiye Yazarlar Birliğinin Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları değerlendirmesi, işte tam bu yönde bir çalışmadır. Yani bu çalışma, toplumun gözlerini açmak, ufkunu genişletmek ve gerçeklerin üzerinden örtüleri kaldırmak veya ayrıntıları görünür kılmak için didinen kalem sahiplerini takip etmek, toplumu onlardan haberdar etmek, onların yüklerine omuz vermek için naçiz bir çabadır.

Türkiye Yazarlar Birliğinin Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları tespiti, yıl içerisinde öne çıkan sanat, edebiyat ve fikir eserlerine kamuoyunun dikkatini çekme ve toplumun öncüsü konumundaki sanatçı ve yazarlara borçlu olduğumuzu hatırlatma amacıyla yapılan bir değerlendirmedir.

Dolayısıyla, bu seçim son derece titiz bir seçimdir ve geriye dönüp baktığımızda Türkiye Yazarlar Birliğinin seçtiği yazar, şair ve sanatçıların büyük çoğunluğunun ön planda olmaya devam ettiğini ve alanlarında birinci sınıf kişiler olduğunu görüyoruz. Bununla birlikte bu yıl yayımlanmış eserler arasından bu listeye girmeyi hak eden başka önemli eser ve isimler de var muhakkak. Aynı dalda bir sime tekrar ödül vermeme kuralı da bazı isimlerin elenmelerine yol açmıştır. Bazen de iki isimden birini seçmekte çok zorlandığımız olmuştur. Tabii ki bunlar bizim arşivimizde mahfuzdur.”