Türk Dili'nde Temmuz

              Her sayısını büyük bir titizlik ve özenle hazırladığımız Türk Dili’nin bu sayısında yine insanı içinden kuşatan şiirler, öyküler, denemeler, edebiyat söyleşileri, inceleme, tartışma, değerlendirme yazıları ve haberler var. 

Ali Karaçalı’nın Temmuz Ateşi başlıklı sunuş yazısı ve İsmail Sert’in özgün çizgilerinden biriyle açılan dergide şiirleriyle Hicabi Kırlangıç, Ömer Aksay, Nihat Sami Azamat, Bülent Ata, Ahmet İnam, Mustafa Özçelik, Berat Bıyıklı, Suavi Kemal Yazgıç, Mustafa Ökkeş Evren, Önder Kurt; öyküleriyle Rasim Özdenören, Cemal Şakar, Ülkü Ayvaz ve Semih Topsakal, çocuk edebiyatı odağındaki günlükleriyle Mustafa Ruhi Şirin, dil ve edebiyat yazılarıyla Hamza Zülfikar, Erdoğan Boz, Nevzat Gözaydın, Yılmaz Daşçıoğlu ve Ali Sali yer alıyor. 

İsmail Karakurt, Semih Topsakal, Beyhan Kanter ve Nail Tan kitap tanıtma ve değerlendirme yazılarıyla yayın dünyasının, Ayşe Altıntaş dil ve edebiyat haberleriyle sanat ve edebiyat gündeminin nabzını tutmaya devam ediyor.  

Edebiyat söyleşilerimizin bu ayki konuğu inceleme ve deneme türlerinde de eserler veren, günümüz öykü yazarları içerisinde kendine özgü tavrı ve tarzıyla öne çıkan usta öykücülerimizden Cemal Şakar.  

Yazarın yazış biçiminden yazarlık tutumuna, öykülerinden diğer türlerde yazdıklarına değin birçok konunun irdelendiği bu güzel söyleşiyi Mehmet Öztunç gerçekleştirdi. 

Bu sayımızda bir de özel bölümümüz var: Öyküdeki Şiir - Şiirdeki Öykü başlığını taşıyan bu bölümde öykü-şiir ilişkisinin geçmişten günümüze bütün yönsemeleri ve boyutlarıyla derinlemesine irdelendiği, hem deneme tadında hem de akademisyen bakışıyla oluşturulmuş inceleme ve değerlendirme yazıları bulacaksınız.   

İlgiyle ve büyük bir hazla okuyacağınıza inandığımız özel bölümde sırasıyla Mehmet Narlı, Necip Tosun, Yılmaz Daşcıoğlu, Mehmet Can Doğan, Dursun Ali Tökel, Şaban Sağlık, Ali K. Metin, Özlem Fedai, Mehmet Aycı, Ertan Örgen ve Emel Aydın Özer’in  “Öyküdeki Şiir - Şiirdeki Öykü” başlığının çağrışımlarıyla örülü, ufuk açıcı ve birbirinden güzel yazıları var. 

İyi okumalar ve verimli zaman dileklerimizle.icindekiler201407