TDK'den Ulaanbaatar'da Yazıt Bilimi Toplantısı

Avrasya İpek Yolu Üniversiteler Birliği 5. Olağan Toplantısı (5th Annual Convention of Eurasian Silk Road Universities Consortium / ESRUC) 24-28 Haziran 2014 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi ile Moğolistan Soyol Erdem Üniversitesinin iş birliğinde Moğolistan’ın başkenti Ulaanbaatar’da gerçekleştirildi.

mogol1Türk Dil Kurumu heyeti ve bazı ESRUC üyeleri Cengiz Han Uluslararası Havaalanı'nda


Moğolistan Millî Üniversitesinin salonlarında gerçekleştirilen toplantıya Türkiye’den, Moğolistan’dan, Hindistan’dan, Çin Halk Cumhuriyeti’nden, Bangladeş’ten, Malezya’dan, Türk dünyasından ve Avrupa ülkelerinden pek çok üniversite rektörü, rektör yardımcısı, akademisyen ve diğer resmî kurum ve kuruluş temsilcileri katılarak İpek Yolu’nun bölge ülkeleri ve üniversiteleri açısından önemi hakkında bildiriler sundu.

Anılan toplantıya Türk Dil Kurumu adına, TDK Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. KAÇALİN, TDK Yazıt Bilimi Kolu Başkanı Prof. Dr. Cengiz ALYILMAZ, TDK Yazıt Bilimi Kolu üyeleri Prof. Dr. Şeref BOYRAZ, Prof. Dr. Hicabi KIRLANGIÇ, Prof. Dr. Ahmet Kâzım ÜRÜN, Doç. Dr. Funda KARA, Moğolistan’daki eski Türk yazıtlarının fotogrametrik belgelemelerini ve ölçümlerini gerçekleştiren Doç. Dr. Murat YAKAR, Arş. Gör. İsmail ÇOBAN ve Başbakan Yardımcısı Bülent ARINÇ’ın Danışmanı Abdulvahap DARENDELİ; Moğolistan Millî Üniversitesi adına, Prof. Dr. Tsendiin BATTULGA ve Azaa BAADAM; Atatürk Üniversitesi adına, Doç. Dr. Osman MERT ve Arş. Gör. Fatma ALBAYRAK katıldı.

TDK heyeti ile (Avrasya İpek Yolu Üniversiteler Birliğinin kuruculuğunu ve başkanlığını yapan) Atatürk Üniversitesindeki ve Moğolistan Millî Üniversitesindeki yazıt bilimcilerin katılımıyla gerçekleştirilen “Dil Oturumu”nda Moğolistan’daki (Kök)türk harfli yazıtlarla (özellikle de Orhun yazıtlarıyla) ilgili sorunlar ve çözüm yolları tartışıldı.

mogol2

TDK Yazıt Bilimi Kolu üyeleri meslektaşlarıyla (Kök)türk harfli yazıtlarla ilgili sorunları ve çözüm yollarını tartışırken (Moğolistan Millî Üniversitesi Türkoloji Bölümü; foto: Murat YAKAR)


TDK heyeti, Moğolistan Millî Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Türkoloji Bölümünü ziyaret etti. Ziyaret sırasında Türkoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ts. BATTULGA bölüm hakkında bilgi verdikten sonra bölümde yaşanan sorunları dile getirdi.

Prof. Dr. Ts. BATTULGA, TDK Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. KAÇALİN’den Türkoloji Bölümünde çalışan öğretim elemanlarının Türkiye’de kısa süreli eğitim görmelerinin sağlanması, bölümde eğitim öğretim gören öğrencilere burs verilmesi, ortak bilimsel araştırma inceleme projelerinin yapılması hususlarında yardım istedi. BATTULGA, ilgisizliğin devam etmesi durumunda önce enstitü olarak açılan, sonra merkeze dönüştürülen, ardından da bölüm hâline getirilip Asya Dilleri Bölümü içine alınan Türkoloji Bölümünün kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağına dikkat çekti.

mogol3

TDK heyeti Türkoloji Bölümündeki meslektaşlarıyla (foto: Murat YAKAR)


Türk Dil Kurumu Yazıt Bilimi Kolu üyeleri, Avrasya İpek Yolu Üniversiteler Birliği toplantısının kapanış oturumundan sonra diğer katılımcılarla birlikte Baín Tsokta bölgesindeki Bilge Tonyukuk yazıtlarını, Höşöö Tsaídam bölgesindeki Köl Tigin ve Bilge Kağan yazıtlarını ve müzeleri ziyaret ettiler.

mogol4

TDK heyeti ve ESRUC katılımcıları Bilge Tonyukuk yazıtlarında (foto: Murat YAKAR)

mogol5

TDK Başkanı ve Yazıt Bilimi Kolu Üyeleri Bilge Tonyukuk yazıtlarında (foto: Murat YAKAR)

mogol6 

TDK Heyeti Atatürk Üniversitesindeki meslektaşlarıyla birlikte Höşöö Tsaídam Müzesindeki Köl Tigin yazıtının önünde (foto: Murat YAKAR)


Moğolistan’daki bilimsel araştırma ve inceleme gezileri sırasında Türk Dil Kurumu heyetine ve ESRUC katılımcılarına Türk Dil Kurumu Bilim Kurulu Üyesi ve Yazıt Bilimi Kolu Başkanı Prof. Dr. Cengiz ALYILMAZ rehberlik etti.

Uzun yıllar farklı projeler kapsamında Moğolistan’da görev yapan ve Moğolistan’daki (Kök)türk harfli yazıtların epigrafik belgelemelerini gerçekleştiren ALYILMAZ, katılımcılara Moğolistan’daki eski Türk yazıtları, Türk kültür ve uygarlık eserleri ve bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

mogol7

ALYILMAZ, katılımcılara Bilge Tonyukuk yazıtları hakkında bilgi verirken (foto: İsmail ÇOBAN)


Türk Dil Kurumu heyeti, Moğolistan’da bulundukları sırada (24 Haziran 2014 tarihinde) Türkiye Cumhuriyeti Ulaanbaatar Büyükelçiliği tarafından düzenlenen ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil ÇİÇEK ile bazı milletvekillerinin de iştirak ettikleri resepsiyona da katıldılar.

mogol8

TDK Heyeti ve ESRUC katılımcıları TBMM Başkanı Cemil ÇİÇEK ile hatıra fotoğrafı çekilirken (foto: Murat YAKAR)


Ayrıca, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. KAÇALİN, Türk Dil Kurumunun faaliyetleri ve (Kök)türk harfli yazıtlarla ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi vermek üzere 27 Haziran 2014 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Ulaanbaatar Büyükelçisi Murat KARAGÖZ ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Türk Dil Kurumu heyeti, başarılı bir programın ardından 28 Haziran 2014 tarihinde Türkiye’ye döndü.

Prof. Dr. Cengiz ALYILMAZ