Macaristan ziyareti
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader’in davetlisi olarak resmî bir ziyarette bulunmak üzere 16-18 Şubat tarihlerinde Macaristan’a gitti. Cumhurbaşkanı Gül’e bu ziyaretinde refakat eden heyetin içinde Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. Kaçalin de yer aldı. Baş başa ve heyetler arası görüşmelerin yapıldığı ziyarette Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye ile Macaristan’ın, tarihten gelen ilişkileri olan iki millet olduğunu, Türk ve Macar halklarının daima birbirine sempati duyduğunu belirterek, bu sempatinin bugün de güçlü bir şekilde var olduğunu görmekten büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Gül, ilişkilerin mükemmel olmasında en büyük etkenin bu sempati olduğunu vurguladı.
Cumhurbaşkanı Gül, bu dostluk ve karşılıklı etkileşimin müşahhas izlerinin, bugün de kültürden sanata, bilimden edebiyata kadar birçok alanda etkisini hissettirdiğini belirterek, “Her şeyden evvel, Türkçe ve Macarca aynı dil ailesine mensuptur. Benzer gramer yapısı ile her iki dilde de bulunan ortak kelimeler, bu yakınlığın derecesini çarpıcı biçimde ortaya koymaktadır.” dedi.
Cumhurbaşkanı Gül ve beraberindeki heyet Macaristan ziyaretlerinde Budapeşte’de Galiçya Türk Şehitliği’ni ve Gül Baba Türbesi’ni ziyaret etti.
TDK Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. Kaçalin bu ziyarette Elte Üniversitesi Türkoloji bölümüne ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen ile birlikte Yunus Emre Enstitüsüne bir ziyaret gerçekleştirdi.