Ali Emîrî Efendi anıldı
Yahya Kemal’in “Muhtâc isen füyûzuna eslâf pendinin/Diz çök önünde şimdi Emîrî Efendi’nin” dediği Millet Yazma Eser Kütüphanesi’nin kurucusu Ali Emîrî Efendi, ölümünün 90. yıl dönümü olan 24 Ocak 2014 günü Millet Yazma Eser Kütüphanesi’nde anıldı.
 
aliemiri14
 
         Ali Emîrî’nin Fatih Camii haziresindeki kabrinin ziyareti ve hatim duasının ardından kurduğu kütüphanede anma konuşmaları yapıldı.
         Geniş bir katılımcı iştirakiyle gerçekleşen anma toplantısına; Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muhittin MACİT, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya ÖRS, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. KAÇALİN,   Kırklareli Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Raşit GÜNDOĞDU, Millet Kütüphanesi’nin Emekli Müdürleri Mehmet Serhan TAYŞİ ve Nail BAYRAKTAR ile Kütüphane Müdürü Melek GENÇBOYACI konuşmacı olarak katıldı.
         Konuşmacılar, Ali Emîrî Efendi’nin yaşamı, eserleri, kütüphanesi ve Dîvânu Lugâti’t-Türk adlı eserin bulunuş hikâyesiyle kütüphaneci (Hâfız-ı Kütüp) ve arşivci (Müstahfız-ı Hazine-i Evrak) Ali Emîrî Efendi’yi anlattılar.