TDK Başkanı Sakarya Üniversitesinde
TDK Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. KAÇALİN’in Sakarya Üniversitesi Hendek Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitim Bölümü davetlisi olarak 11 Mart’ta verdiği “Dilimizin Coğrafyası” konulu konferansına Hendek Kaymakamı Mustafa AYHAN, Hendek Belediye Başkanı Ali İNCİ, Hendek Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rahmi KARAKUŞ, Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. İsmail GÜLEÇ, Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Nesrin ÇÖTOK, Türkçe Eğitimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Havva YAMAN ile öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.
 
Konferansta dili sadece lisan olarak kullanmak yerine, araştırarak içinde barındırdığı hazineye ulaşmalıyız diyen Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. KAÇALİN, dilin sadece Çince, Farsça, Moğolca demek olmadığına dikkati çekti ve “Dili; toplumu, insanı, duruşu, kıyafeti algılamak gibi düşünülmeli. Örnek olarak, bir anne bebeğinin neyi yemek istemediğini bilir, deneyimlediği için dilinden anlar. İşaret dili, ıslık dili gibi pek çok dil var. Dil mucizesini 'kapalı kapının arkasındaki bilgi hazinesine ulaşabilmek' diye algılamalıyız. Dili sadece lisan olarak kullanmak yerine, araştırarak içinde barındırdığı hazineye ulaşmalıyız.” dedi. TDK Başkanı konuşmasında Türkçe konuşulan Orta Doğu, Orta Asya ve Uzakdoğu bölgelerini harita üzerinde göstererek anlattı.
 
Konferansın ardından Hendek Belediyesi Meclisinin iş yeri adlarında Türkçe kullanılmasını teşvik etmek amacıyla çıkarılan iş yerlerine Türkçe ad veren iş yeri sahiplerine bir takım kolaylıklar tanınmasına ilişkin kararı dolayısıyla Hendek Belediye Başkanı Ali İNCİ’ye Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. KAÇALİN tarafından plaket verildi.