TDK Başkanı öğrencilerle buluştu
Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. Kaçalin, 11 Nisan'da Dumlupınar Üniversitesi Eğitim Fakültesinde, Dumlupınar Üniversitesi akademisyen ve öğrencileriyle bir araya geldi. Söyleşide Türkçe ve yabancı dil eğitimi konuları öne çıkarken TDK Başkanı, fizik, kimya gibi dallarda eğitimin Türkçe olmasının önemine vurgu yaparak Türk sanayisi, Türk fiziği ile gelişir, dedi.
Türk Dil Kurumunun sözlük çalışmalarına da değinen Prof. Dr. Kaçalin şunları söyledi: “Sözlük bir kelime listesi değildir. Sözlükte kelimelerin çok olması aradığım her kelimeyi buldum demek için mühim. Yoksa sayı ile övünmenin bir anlamı yok. Esas olan konuşulan dildeki kelimelerin bizim zihnimizde izah edilmiş olması, berrak olması ve münasebetlerinin problemsiz olmasıdır. Bu da kelime atarak değil kelime kazanarak olur.”
Rektör Yardımcısı ve Eğitim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Osman Genç ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kaan Erarslan’ın da katıldığı söyleşide öğrenci ve akademisyenlerin sorularını da cevaplayan Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa S. Kaçalin’e, Prof. Dr. Erarslan tarafından Dumlupınar Üniversitesinin anı tabağı takdim edildi.