“Anadolu Mektebi AYTMATOV’un Memleketinde” Adlı Panel Kırgızistan’da Düzenlendi.

Anadolu Mektebi Yazar Okumaları, Avrasya Yazarlar Birliği, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı, Türkiye Diyanet Vakfı, Türkiye-Kırgızistan Manas Üniversitesi, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı ve Türk Dil Kurumu iş birliğiyle 11 Eylül 2019 tarihinde Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te “Anadolu Mektebi AYTMATOV’un Memleketinde” adlı panel düzenlendi. Panele Cengiz AYTMATOV’un bütün eserlerini okuyarak Türkiye’nin farklı illerinde düzenlenen AYTMATOV programlarında başarılı olan 36 öğrenci katıldı.

AYTMATOV-1-1200x900

Türkiye-Kırgızistan Manas Üniversitesi Rektörlük binasındaki salonda düzenlenen panelde Türkiye-Kırgızistan Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabahattin BALCI, Rektör Vekili Prof. Dr. Asılbek KULMIRZAYEV Kırgızistan Cumhuriyeti Meclis Başkanı Dastanbek CUMABEKOV, Kırgızistan Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanı Azamat CAMANKULOV,  Eski Tarım ve Köy İşleri Bakanı Prof. Dr. Sami GÜÇLÜ ile Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Bilimsel Çalışmalar Dairesi Başkanı Hüseyin Murat YÜCEL birer konuşma yaptı. Kırgızistan Cumhuriyeti Meclis Başkanı açış konuşmasında Kırgızistan’ın en büyük yazarı Cengiz AYTMATOV’un Türkiye’de çokça okunan yazarlardan birisi olmasından duyduğu mutluluğu dile getirerek Kırgızistan ve Türkiye’nin kardeş olduğunu ve 300 milyonluk Türk dünyasında Türkiye’nin lider olduğunu dile getirdi. Açış konuşmasında Yüksek Kurum Bilimsel Çalışmalar Dairesi Başkanı H. Murat YÜCEL, genç araştırmacıların bu çalışmalarıyla Kırgız ve Türk halklarının kardeşliğini artırdığını dile getirerek Türk Dil Kurumu,  Türk Tarih Kurumu, Atatürk Kültür Merkezi ve Atatürk Araştırma Merkezi olarak Türk halklarının birliğini artıracak faaliyetleri desteklediklerini ifade etti. Panel, Anadolu Mektebi öğrencileri tarafından AYTMATOV’un eserlerindeki evrensel unsurların ele alındığı bildirilerle devam etti.

AYTMATOV-2-1200x900

AYTMATOV-4-1284x672

Panel katılımcıları tarafından Cengiz AYTMATOV’un müzeye dönüştürülen evi, Ata Beyit Mezarlığı, Ahıska Türkleri Derneği, Issık Göl ve Ruh Orda Müzesi ile Kutadgu Bilig’in yazarı Yusuf Has Hacib’in memleketi Balasagun ziyaret edildi.

AYTMATOV-5