Yeni Yayın: 2017 Türk Dili Yılı Armağan Kitabı

                                                                                                                                                     25.12.2018

                           2017 turk_dili

    2017 yılı, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın yüksek himayeleri ile Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ve Türk Dil Kurumunun öncülüğünde “Türk Dili Yılı” ilan edildi. Türk Dil Kurumu, kamu kurum ve kuruluşları başta olmak üzere, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve basın yayın organları tarafından, millî birlik ve beraberliğimizin vazgeçilmez teminatı olan Türkçenin doğru ve güzel bir şekilde kullanılması için gereken sosyal, yasal ve bilimsel tedbirlerin alınması doğrultusunda 2017 yılı boyunca çok sayıda bilim, kültür ve sanat etkinliği gerçekleştirdi.
    2017 yılının “Türk Dili Yılı” olarak ilan edilmesiyle birlikte, Türkçenin doğru kullanılması, ülke sathında iş yeri ve mekân adlarında görülen yaygın kirliliğin önüne geçilmesi, Türkçesi varken gereksiz yere kullanılan kimi kelimelerin daha fazla yaygınlaşmasının engellenmesi, sosyal medyada kullanılan özensiz Türkçenin ortaya çıkardığı birtakım olumsuzlukların giderilmesi, sürekli olarak İngilizcenin baskısı altında tutulan Türkçenin yurt içinde ve yurt dışında bilim dili olarak kullanımının yaygınlaştırılması, kamuoyunda köklü bir dil bilincinin ve duyarlılığının oluşturulması ve yerleştirilmesi için Türk Dil Kurumunun öncülüğünde, yıl boyunca gerçekleştirilen kültür, sanat ve bilim etkinlikleri toplumun her kesiminin, özellikle de gençlerin ve basın yayın organlarının, Türk dilinin yerinde, doğru, güzel ve kurallarına uygun şekilde kullanımının önemi konusunda bilinçlendirilmesi hedeflenmiştir.
    Türk Dil Kurumu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Bilal ÇAKICI, Prof. Dr. Nevzat GÖZAYDIN ve Prof. Dr. Hamza ZÜLFİKAR tarafından hazırlanan 2017 Türk Dili Yılı Armağan Kitabı adlı eser, Türkçenin önemli meselelerini ele alan ve çözüm yollarını öneren değerli bilim adamlarının yazılarından meydana gelmiştir.