X. Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu başladı.

                                                                                                                                                     17.10.2018

17.10.2018 1

    Türk Dil Kurumu (TDK) ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi iş birliği ile düzenlenen “X. Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu” 17 Ekim’de, Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde başladı.

    Sempozyumun açış konuşmalarını TDK Başkanı Prof. Dr. Gürer GÜLSEVİN, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal ŞENOCAK, Eskişehir Vali Yardımcısı Aslan AVŞARBEY, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Başkan Yardımcısı Sayit YUSUF, UNESCO Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal OĞUZ ve Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ferruh AĞCA yaptı.

    TDK Başkanı Prof. Dr. Gürer GÜLSEVİN konuşmasında, dünyada Türk dili ile ilgili pek çok toplantının düzenlendiğine dikkat çekerek bu sempozyumun da bunlardan biri olduğunu ve Türk dili üzerine araştırmalar yapan önde gelen hocaları bir araya getirdiğini söyledi. GÜLSEVİN, Türkçenin farklı milletlerden araştırmacıların katıldığı toplantılarda ele alınması, 250 milyona yakın kişi tarafından konuşulması, dünyanın farklı köşelerinde birçok kurumda öğretilmesi ve eski zamanlardan bu yana birçok edebî ve ilmî eseri vücuda getirmesi gibi özellikleriyle bir dünya dili olduğunu belirtti.

    Bu sene Atebetü'l-Hakayık’ın basılışının 100. yıl dönümü adına düzenlenen ve 19 Ekim’de sona erecek olan sempozyumda 58 oturumda 240 bildiri sunulacak.

    Sempozyum çerçevesinde bir de sergi ziyarete açıldı. Sergide Türk dünyasından fotoğraflar ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

17.10.2018 2

17.10.2018 3

17.10.2018 4

17.10.2018 5