86. Dil Bayramı kutlu olsun.

                                                                                                                                                        26.09.2018

Dil bayramı_001

1932’de, Mustafa Kemal ATATÜRK’ün katılımıyla Dolmabahçe Sarayı'nda toplanan ilk Türk Dili Kurultayı’nın açılış günü olan 26 Eylül, ülkemizde her yıl “Dil Bayramı” olarak kutlanıyor. Geçen sene Amasya’da kutlanan Dil Bayramı, bu sene Ankara’da, Türk Dil Kurumu (TDK) binasında düzenlenen bir törenle kutlandı. Saat 10.30’da başlayan programın açış konuşmalarını TDK Başkanı Prof. Dr. Gürer GÜLSEVİN, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya ÖRS ve Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Halûk DURSUN yaptı.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Halûk DURSUN konuşmasında Türkçe için farklı kuruluşların iş birliği kurması gerektiğinden söz etti. Kültür ve Turizm Bakanlığının üzerinde çalıştığı en mühim konunun Türkçe olduğuna dikkat çeken DURSUN, konunun yalnızca Bakanlık ve TDK’nin çalışmalarıyla sınırlı kalmaması gerektiğini ve Millî Eğitim Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığının da mevzuya dâhil olmasının faydalı olacağını belirtti. Gençlerin Türkçe hassasiyetinin artırılmasının yolunun onlara ulaşmaktan geçtiğini ifade eden DURSUN, Dil Bayramı törenlerinin okullarda ve yurt dışında, bilhassa da Batı Avrupa ülkelerinde kutlanması gerektiğini söyledi.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya ÖRS konuşmasında ana dili kavramından ve her dilin muteber olduğundan bahsetti, Türkiye’deki Türkler ile Türk toplulukları için de en değerli dilin, hâliyle kendi ana dilleri olduğunu söyledi. Türkçenin bilim ve kültür alanında dünyanın sayılı dilleri arasındaki hak ettiği yeri almasını istediklerini belirten ÖRS, bunun için 2017’nin Türk Dili Yılı ilan edildiğini ancak çalışmaların bu yılla bitmediğini ve sürdürüldüğünü ifade etti. Türk dili konusundaki çalışmaların yalnızca TDK ile sınırlı kalamayacağını ve başta basın-yayın camiası olmak üzere farklı çevrelerin bu hususta katkı vermesi gerektiğini söyleyen ÖRS, bankacılık alanındaki uzmanların “factoring” ve “leasing” gibi kelimeleri acilen Türkçeleştirmesi gerektiğini vurguladı.

TDK Başkanı Prof. Dr. Gürer GÜLSEVİN, Kurumun Türk Dili Tetkik Cemiyeti adıyla kurulduğu 1932’de Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün katılımıyla toplanan ilk Türk Dili Kurultayı’nın açılış günü olan 26 Eylül’ün ülkemizde dil bayramı olarak kutlandığını ifade etti. Kurumun farklı zamanlarda Türk diline çalışmalarıyla katkı verenleri ödüllendirdiğini belirten GÜLSEVİN, bu sefer de “Kim Milyoner Olmak İster?” yarışma programına ödül verileceğini söyledi. GÜLSEVİN konuşmasında, 26 Eylül’ün aynı zamanda 2001’den beri Avrupa Konseyi tarafından Avrupa Dil Günü olarak da kutlandığını hatırlattı.

Program TDK Başkanı Prof. Dr. Gürer GÜLSEVİN’in Kurum çalışmalarıyla ilgili sunumuyla devam etti. GÜLSEVİN TDK’nin faaliyetlerini anlattığı sunumunda, Kurumun halk tarafından nasıl algılandığına da değinerek Türkçe Sözlük ile Yazım Kılavuzu’nun bütün kesimlerce temel başvuru kaynağı olarak kabul edildiğini örnekleriyle gösterdi.

Törenin sonunda ise ATV’de yayımlanan “Kim Milyoner Olmak İster?” yarışma programına “Türk Diline Katkı Ödülü” verilirken programın editörleri Kemal KIRAR ile Sami ÖZSOY, yapım koordinatörü Atila IRGALATA, program yönetmeni Hüseyin KARAGÖZ, yapımcı Mehmet ÇAM ve sunucu Murat YILDIRIM’a Türk diline katkılarından dolayı onurluk takdim edildi.

Dil bayramı_002

Dil bayramı_003

Dil bayramı_004

Dil bayramı_005

Dil bayramı_006

Dil bayramı_007

Dil bayramı_008

Dil bayramı_009

Dil bayramı_0010

V98B1470

Dil bayramı_0011

Dil bayramı_0012

Dil bayramı_0013